Návrh kurzu s využitím libovolných nástrojů

Kdybych si měla zvolit jakékoliv téma, volila bych kurz věnující se naratologii, literární teorii využívané k rozboru struktury literárního díla.

Cílem kurzu by bylo představit tuto literární teorii širšímu publiku a poskytnout jim materiály k osvojení si základních pojmů naratologie. Přidanou hodnotou by bylo, kdyby studenti dokázali naučené pojmy alespoň částečně využít v praxi.

Určit časovou dotaci kurzu uživatele je těžké, ale odhadem by to byly tak hodinu na jednu kapitolu kurzu, na praktické úkoly maximálně hodinu, testy na pojmy by měly být svižné. Celková časová zátěž by pak byla přibližně osm až deset hodin. Ale to je vše jen teoretické.

Struktura kurzu by byla přibližně následující:

 • informace o kurzu – co je třeba splnit, co je třeba si prostudovat, co mohou studenti od kurzu očekávat;
 • otázka na začátek – text na pár řádků, co si pod pojmem „naratologie“ představují;
 • materiály – samotný obsah kurzu, z kterého by se studenti učili (více viz niže);
 • testy – na ověření porozumění pojmům a dalším materiálům;
 • praktické úkoly – kratší texty určené k rozboru – např. jedna kapitola z nějaké knihy;
 • zpětná vazba – co si studenti odnesli, co by změnili apod. – to bych chtěla udělat nějakým kreativnějším způsobem, než jen otázkama a anketama, třeba pomocí gifů nebo tak, to jsem blíž nepromýšlela.

Co se týče materiálů, chtěla bych, aby byly kreativnější než jen prostý text. Chtěla bych jej obohatit o obrázky a gify. Plus bych přidala buď audionahrávky, nebo krátká animovaná videa. Případně bych tyto dva způsoby obohacení střídala.

U praktických úkolů by nešlo až tak o to získat co nejlepší známku, ale prostě to zkusit. Nikomu bych hlavu neutrhla za špatné použití pojmů, nebo chybně nalezený jev. Navíc u literární teorie neexistuje jednoduchá otázka „ano, nebo ne“, o všem se dá diskutovat a polemizovat, zda to má být tak, či tak.

Příspěvek vytvořen 16

2 komentáře u “Návrh kurzu s využitím libovolných nástrojů

 1. Zdravím,

  tvůj návrh kurzu považuji za velmi propracovaný. Líbí se mi, že nad tématem uvažuješ kreativnější formou. Nejsem si jistá, zda je časová dotace dostatečná. Záleží na tom jak budou praktické úkoly nastavené, vzhledem k tomu, že se má jednat o širší publikum. Je potřeba počítat s tím, že někomu to „nepůjde“. Rozbor jedné kapitoly (uvedený příklad) může zabrat podstatně více času – už jen její přečtení a rozebrání někým kdo na to není zvyklý. Vše tedy závisí na cílové skupině, kterou aktuálně není snadné určit.

  Ohodnocení kurzu jiným způsobem než vyplněním dotazníku považuji za skvělý nápad. Jen by pro tebe mohlo být náročné jejich rozklíčování 🙂

  M. Z.

 2. Pěkný den,
  a kde jsou prosím ty libovolné nástroje? 🙂 Navrhujete online kurz, zde to však vůbec není poznat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek